PEDAGOG SZKOLNY

ŚRODA                    11:30 - 14:30

CZWARTEK             10:00 - 11:30

PIĄTEK                   12:30 - 14:30

W czasie przerwy w nauczaniu stacjonarnym

pedagog szkolny udziela porad i konsultacji w:

Poniedziałki            8.00 – 11.30

Wtorki                     8.00 – 11.30

Środy                     11.30 – 15.00

Czwartki                 9.00 – 12.30

Piątki                     15.00 – 17.00

W sprawach pilnych na bieżąco !

Kontakt przez maila nauczyciel.b.w@wp.pl albo Messenger .

Pedagog szkolny, to osoba pracująca w szkole w celu uzupełniania, pogłębiania i rozszerzania działalności dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej i profilaktycznej prowadzonej przez nauczycieli.

Rola pedagoga nie jest wyznaczona w ścisłych regułach, co pozwala mu na twórcze dopasowywanie się do warunków, potrzeb uczniów, rodziców, nauczycieli oraz środowiska lokalnego.

Cel pracy pedagoga to: pomóc uczniowi ukończyć szkołę przy jednoczesnym minimalizowaniu czynników zewnętrznych i wewnętrznych zakłócających jego społeczny rozwój.

ZASADY, KTÓRYMI KIERUJE SIĘ PEDAGOG

1. Zasada dyskretności i opieki, która wynika z prawa dziecka do udzielania mu pomocy i wsparcia, oraz poszanowania jego godności osobistej.

2. Zasada odpowiedzialności za pełny rozwój każdego ucznia, która wynika z założenia, że dziecko jest najważniejszą wartością. Należy, więc poznać indywidualne możliwości każdego ucznia, obiektywne warunki społeczne, rodzinne, a wiedzę tą wykorzystywać organizując proces wychowania, pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

3. Zasada ufności opiekuńczej, która wynika z konieczności wzbudzania w uczniach przeświadczenia, ze pedagog jest osobą, u której zawsze znajdą wsparcie, pomoc zarówno w przypadku domniemanej, jak i rzeczywistej krzywdy.

4. Zasada podmiotowości ucznia, która wynika z założenia, że dziecko jest podmiotem wszystkich działań. Dlatego należy włączać ucznia w procesy decyzyjne i kontrolne, aby wyrobić w nim poczucie odpowiedzialności za siebie, swoich kolegów, a tym samym pobudzać do aktywności.

5. Zasada bezwzględnej walki z zagrożeniami rozwoju uczniów, ponieważ rola pedagoga wymaga dużego wyczulenia na wszelkie nieprawidłowości przede wszystkim w postępowaniu uczniów i ich najbliższego otoczenia, a także wrażliwości na zagrożenia związane z szerszym środowiskiem.

OBSZARY ZADANIOWE W PRACY PEDAGOGA

• Diagnoza i monitorowanie środowiska szkolnego.

• Pomoc psychologiczno - pedagogiczna zarówno indywidualna jak i grupowa.

• Podejmowanie w stosunku do uczniów działań profilaktycznych, wychowawczych oraz interwencyjnych.

• Współorganizowanie pedagogizacji rodziców.

• Ścisła współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę.

• Udział w doskonaleniu zawodowym.

Przewidywane efekty podjętych działań

UCZEŃ :

1. Zna swoje prawa i obowiązki.

2. Ma świadomość konieczności niesienia pomocy zwłaszcza słabszym.

3. Przewiduje zagrożenia wynikające z określonych zachowań.

4. Dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.

5. Ma świadomość szkodliwości używek dla zdrowia.

6. Wie, gdzie należy szukać pomocy w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu.

7. Potrafi radzić sobie z emocjami. Potrafi nazwać i rozróżniać swoje uczucia.

8. Radzi sobie w pokonywaniu trudności w nauce we wsparciu przez nauczycieli i rodziców

9. Wie jakie są prawdziwe wartości w życiu człowieka i ma poczucie własnej wartości.

10. Przeciwdziała agresji i przemocy. Stara się bezkonfliktowo rozwiązywać problemy i rozumie potrzebę szukania pomocy. Wie w jakich sytuacjach wykazać się asertywnością.

W niepokojących Państwo sytuacjach i w rozwiązywaniu  problemów mogą Państwo oczekiwać ode mnie pomocy i wsparcia.

ZAPRASZAM :)