WŁADYSŁAW BRONIEWSKI (1897 – 1962)

- PATRON Szkoły Podstawowej we Włodowicach

Władysław Broniewski urodził się w 1897 roku w Płocku, w latach 1921-1924 studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W dwudziestoleciu międzywojennym związany był z lewicą. W 1939 r. znalazł się we Lwowie, a w sierpniu 1942r. jako żołnierz armii polskiej przeszedł przez Persję do Iraku. W 1943r. wystąpił z wojska. Do 1945 roku przebywał w Palestynie, a następnie powrócił do kraju. Trudne doświadczenia wojenne zapisały się w jego wierszach z tego okresu. Znalazł w nich odbicie tragiczny i zawikłany los poety związanego uczuciowo z ruchem komunistycznym. Tę i tak trudną drogę życiową uczyniły jeszcze bardziej tragiczną przeżycia osobiste (śmierć córki),którym dał wyraz w utworach z ostatniego okresu. Zmarł w 1962r.W czasie wojny i po wojnie wydał: „Bagnet na broń”, „Drzewo rozpaczające”, „Wiersze warszawskie”, „Nadzieja”, „Mazowsze i inne wiersze”, „Anka”. Władysław Broniewski wnosił z sobą w czasy powojenne zaangażowanie polityczne i społeczne w poezji, wnosił także utrwalony w wierszach zapis przeżyć wojennych, znajdziemy w nich tragiczne odczucie powikłania ludzkich losów przez historię.