PROCEDURA ORGANIZACJI ZAJEĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM I KLASACH I-III W FILII W ZDOWIE OD 1 - 8 STYCZNIA 2021R. W TRYBIE STACJONARNYM

Procedura opracowana na podstawie Wytycznych Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z powrotem od 18 stycznia 2021r. uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego.

1. Do oddziału przedszkolnego  i klas I-III  przyprowadza się dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych, których członkowie rodziny nie są chorzy, objęci kwarantanną lub izolacją domową czy szpitalną.

2. Rodzic/prawny opiekun lub inna osoba upoważniona przez rodziców do  przyprowadzania  i odbierania dziecka z oddziału przedszkolnego/ klas I-III  musi być zdrowa i zachowywać reżim sanitarny – osłona ust i nosa, jednorazowe rękawiczki, dezynfekcja rąk, dystans między dziećmi i innymi osobami ,wynoszący minimum 1,5 metra.

3. Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko z oddziału przedszkolnego/klas I-III może wejść tylko do szatni. Jedynie w przypadku dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną czy szkolną , mających problem z adaptacją do nowej sytuacji, opiekun może podejść z nim przed salę zajęć –jednak  nie wchodzi do sali.

4. Podczas przychodzenia dzieci do oddziału przedszkolnego /szkoły wejście główne do budynku szkolnego będzie zamknięte.

5. Dziecko/ uczeń nie może przynosić do oddziału przedszkolnego/klas I-III  żadnych zabawek ani innych rzeczy. Dzieci z klas I-III muszą korzystać z własnych książek  i z własnych przyborów do pisania - nie mogą sobie pożyczać żadnych przedmiotów.

6. Dziecko musi być zaopatrzone w worek na zmienne obuwie, które rodzice/prawni opiekunowie są obowiązani utrzymywać w czystości i raz w tygodniu zabierać do domowej dezynfekcji.

7. Wskazane jest, aby drugie śniadanie dziecko miało w plastykowym pojemniku , a napój  we własnej butelce. Śniadanie mogą jeść w sali zajęć. Jeśli będą schodzić do świetlicy, to  w grupach: oddział przedszkolny, klasy I+II, klasa III w piętnastominutowych  lub dwudziestominutowych odstępach czasowych w celu zdezynfekowania blatów i krzeseł.

8. W okresie stanu epidemii dzieci nie będą myły na terenie szkoły zębów.

9. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów chorobowych , osoba wyznaczona przez dyrektora mierzy dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym, przy czym może to uczynić po wcześniejszym uzyskaniu pisemnej zgody rodzica/prawnego opiekuna. Termometr po każdorazowym użyciu jest poddawany dezynfekcji.

10. Dziecko z objawami chorobowymi – kaszel, duszności, uciążliwy katar, wysoka gorączka zostanie odizolowane do wydzielonej sali (izolatka), gdzie pod opieką wyznaczonej osoby dorosłej będzie przebywało do przyjazdu rodzica/prawnego opiekuna/ innej pisemnie upoważnionej osoby.

11. Izolatka po każdym umieszczeniu w niej dziecka, ucznia, pracownika szkoły jest dezynfekowana.

12. Zajęcia prowadzone są w salach zapewniających  wymaganą powierzchnię 2 m² na dziecko, z zachowaniem dystansu 1,5 m.

13. Z sal zajęć zostały usunięte wszystkie przedmioty i zabawki  trudne do dezynfekcji  i utrzymania ich w należytej czystości. Pozostałe przedmioty poddawane są codziennej dezynfekcji.

14. W sali zajęć dzieci zajmują swoje miejsca przy stolikach. Podczas zajęć na podłodze korzystają z materacowych mat.

15. Część zajęć i przerwy dzieci będą spędzały na podwórzu szkolnym, na placu zabaw –  w miarę możliwości pogodowych. Od 1 września 2020r. obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania na terenie posesji szkolnej osób innych niż dzieci/ uczniowie szkoły, nauczyciele.

16. Urządzenia na placu zabaw poddawane są dezynfekcji po każdym dniu. Z placu zabaw wyłączona jest piaskownica.

17. Wychowawca oddziału przedszkolnego, inni nauczyciele przebywający w szkole, pracownicy niepedagogiczni, znajdujący się w przestrzeni wspólnej np. korytarz, szatnia, pokój nauczycielski, noszą maseczki i jednorazowe rękawiczki.

18. Rodzice/prawni opiekunowie/upoważnione osoby odbierające dzieci  wchodzą do szatni  pojedynczo, zachowując dystans minimum 2 m i stosują się do wskazówek pracownika nadzorującego szatnię.

19. Rodzice nie wchodzą do szkoły, poza szczególnie koniecznymi przypadkami (dziecko ma duże trudności adaptacyjne, jest chore i trzeba je odebrać).

20. Zebrania z rodzicami będą się odbywały we wrześniu w  małych grupach lub on-line,  w zależności od możliwości  i potrzeb.

21. Szkoła posiada środki do dezynfekcji, maseczki jednorazowe, środki czystości, spryskiwacze, bezdotykowy termometr, bezdotykowy dyspenser środka do dezynfekcji rąk.

22. Dzieci i dorośli bezwzględnie stosują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (szczególnie po wyjściu z szatni, po korzystaniu z ubikacji, ochrona podczas kichania  i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust).

23. Sale lekcyjne są wietrzone nie rzadziej niż co 45 minut – okno może być cały czas otwarte, jeśli

24. Podczas zajęć ruchowych rezygnuje  się z ćwiczeń i gier kontaktowych.

25. Przy wejściach do szkoły umieszczone są  numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Zawierciu, oddziału zakaźnego szpitala, innych służb medycznych, do szkoły, do organu prowadzącego szkołę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

26. Na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki i zużyte ręczniki papierowe przeznaczone są dwa oznaczone kosze na korytarzu szkolnym.

Uwaga: procedury i zasady postępowania będą aktualizowane w zależności od bieżącej sytuacji.